07 kwietnia 2019 r. godz. 19.00
„Pieśni o Męce Pańskiej na kwintet oraz śpiew”.
Paweł Odoszewski Quintet & Zuzanna Jasińska
Pieśni Wielkopostne – improwizacje na temat pieśni pasyjnych to propozycja zatrzymania się nad bogactwem wielkopostnych tradycyjnych pieśni kościelnych, które zyskały nowe, uwspółcześnione aranżacje. Projekt wykonywany będzie w obsadzie solistki oraz kwintetu jazzowego natomiast prologi słowne mają wprowadzać słuchacza w nowe treści oraz nieść intelektualne uzupełnienie widowiska dzięki czemu jego odbiór ma szansę być jeszcze pełniejszym. Koncert utrzymany będzie w konwencji muzyki jazzowej i improwizowanej lecz zachowując powagę dla sakralnej formy.
W programie znajdują się pieśni takie jak: „Odszedł Pasterz Nasz”, „Bądź mi Litościw” czy „Ach, Mój Jezu”. Utwory poddane zostały twórczemu procesowi rearanżacji z zachowaniem sakralnego charakteru pieśni. Ich powszechny charakter sprawia, że słuchacze w naturalny sposób zaproszeni są do wspólnego, aktywnego uczestnictwa w widowisku.
Jednym z głównych założeń projektu jest upowszechnianie polskich tradycji śpiewania pieśni pasyjnych. Jest to niezwykle cenna forma dbania o artystyczne dziedzictwo narodowe. Sztuka pasyjna, mając wielowiekową historię, zajmuje szczególne miejsce w świadomości Polaków.
Projekt współtworzą m.in:
Zuzanna Jasińska (Susanne Jasinski) – wokalistka jazzowa, mieszkająca w Berlinie. Studentka wokalistyki jazzowej Universitat der Kunste u prof. Judy Nemack oraz wydziału jazzu warszawskiej „Bednarskiej”. Laureatka prestiżowych festiwali.
Janusz Smyk – saksofonista, który współpracował m.in z Czesławem Niemenem czy Orkiestrą A. Trzaskowskiego. Ma na swoim koncie setki koncertów w Polsce i za granicą. Występował na Jazz Jamboree, nagrywał płyt m.in. z Bajmem, Krzysztofem Sadowskim, grupą VOX czy Krzysztofem Ścierańskim.
Paweł Odoszewski – autor aranżacji, kompozytor i producent. Wyróżniony dwukrotnie nagrodą za osiągnięcia artystyczne na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej UMCS w Lublinie.
Grał m.in. z Ewą Urygą, Stanisławem Soyką, Lydie Charlotte Kotlinski czy Katarzyną Wilk.
Projekt „Pieśni Wielkopostne” przez ostatnie trasy wypełniał sale koncertowe oraz Kościoły, zdobywając bardzo pochlebne recenzje. Współpracował z wieloma chórami, zespołami śpiewaczymi czy środowiskami artystycznymi tworząc wydarzenia na miarę widowiska. Publiczność zachwalała nie tylko walory artystyczne koncertu, ale również głębokie przesłanie duchowe.
https://odoszewski.pl
Jedna z recenzji brzmi tak:
„Dzięki pracy młodego, utalentowanego pianisty i kompozytora Pawła Odoszewskiego utwory te otrzymały nowe, jazzowe i niezwykle świeże aranżacje. […] Koncert był prawdziwą ucztą muzyczną, możliwością odkrycia na nowo bogactwa i różnorodności staropolskich pieśni wielkopostnych oraz wysmakowanego połączenia starego z nowym. Dla wielu słuchaczy był również okazją do zadumy, pochylenia się nad tajemnicą Męki Pańskiej, przeżyciem zarówno estetycznym jak i duchowym.” - lok.lukow.pl
W ubiegłym roku tak było (śpiew Monika Kowalczyk):