Niedziela 12/05/2013
Roman Perucki, organy
The Gdansk Philharmonic Brass:
Janusz Szadowiak – trąbka, flugelhorn, trąbka piccolo
Lucjan Sierpowicz – trąbka , flugelhorn,
Mirosław Merchel – waltornia
Tadeusz Kassak – puzon basowy
Niedziela 19.05.2013
Monika Czalej Pujol (Hiszpania) – mezzosopran
Ludmila Gołub (Moskwa/Rosja) – organy
więcej
Niedziela 12/05/2013
Roman Perucki, organy
The Gdansk Philharmonic Brass:
Janusz Szadowiak – trąbka, flugelhorn, trąbka piccolo
Lucjan Sierpowicz – trąbka , flugelhorn,
Mirosław Merchel – waltornia
Tadeusz Kassak – puzon basowy
Gordon Young (1919-1998)
Fanfare on „A Mighty Fortress”*
Marian Sawa (1937-2005)
Fuga-Bolero**
Leroy Anderson (1908-1975)
Jazz Pizzicato***
Jazz Legato***
Blue Tango***
Plink, Plank, Plunk***
Tadeusz Kassak (*1951)
3 Melodie: Ballada, Chorał , Serenada*
Mieczysław Surzyński (1866-1924)
Wariacje nt. „Kto się w opiekę”**
“Jelly Roll” Morton (1890-1941)
Wolverine Blues***
Tom cat Blues***
King Porter Stomp***
Ennio Morricone (*1928)
Love music***
Zsolt Gárdonyi (*1946)
Mozart changes**
Zbigniew Kruczek (* 1952)
Gavotte z Suite en clin d’oeil *
Ennio Morricone
Suita (arr.T. Kassak) *
*kwartet i organy
** organy solo
*** kwartet solo
“The Gdansk Philharmonic Brass”
Zespół powstał w 1979 roku z inicjatywy Tadeusza Kassaka, kierownika artystycznego zespołu. Muzycy są absolwentami Akademii Muzycznej w Gdańsku i członkami orkiestry symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Szeroki repertuar kwartetu zawiera utwory od wczesnego baroku do współczesności, a także kompozycje jazzowe i muzykę popularną .
Zespół występował wielokrotnie w kraju i za granicą: Austria, Belgia, Bułgaria, Niemcy, Szwecja, Włochy. Dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, rejestrując różnorodny repertuar.
Kwartet jest autorem licznych prawykonań, w tym także utworów na kwartet z: orkiestrą smyczkową; organami; chórem.
W ostatnich latach powstało kilkanaście kompozycji (P. Moss, Zb. Pniewski, Zb. Kruczek, B. Riemer, T. Kassak, M. Bembinow, R. Twardowski), specjalnie dedykowanych „The Gdansk Philharmonic Brass” .
Kwartet brał udział w projektach :
”The SAINT BOX” (Olo Walicki , Gaba Kulka i Maciek Szupica) oraz „OLO WALICKI METALLA PRETIOSA” z udziałem: L. Możdżera – fortepian, M.de Martin RFN – perkusja, oraz kompozytora i pomysłodawcy projektu Olo Walickiego – kontrabas. Prawykonanie projektu odbyło się podczas 45 Festiwalu Jazz Jambore 2003 .
Zespół występuje w składzie:
Janusz Szadowiak – trąbka, flugelhorn, trąbka piccolo
Lucjan Sierpowicz – trąbka, flugelhorn,
Mirosław Merchel – waltornia
Tadeusz Kassak – puzon
Roman Perucki – ur. 1961; organista. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Leona Batora (1986). Od roku 1984 zatrudniony w gdańskiej Akademii Muzycznej, w latach 1996-1999 prorektor ds. artystycznych; od roku 1999 profesor gdańskiej Akademii Muzycznej;
I organista Katedry Oliwskiej, członek Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim. Był m.in. przewodniczącym komisji rekonstrukcji organów barokowych w Katedrze Pelplińskiej (2004).
Od 1999 roku jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej,
Jest jurorem m.in. Międzynarodowych Konkursów Organowych w Kaltern (Włochy) i Opavie (Czechy) i Paryżu, a ostatnio w Petersburgu (2005). Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski. Dokonał licznych nagrań dla: Polskiego Radia i Telewizji, Telewizji NDR, brytyjskiej, słowackiej i innych, a także nagrań płytowych (28 płyt, w tym 1 platynowa, 2 złote, w 1998 r.). Płytę „Messe pour les paroisses” Fr. Couperina uznano w „Ruchu Muzycznym” za najlepsze nagranie roku 1991 wydane w Polsce, a II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. Otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, w tym m.in. najwyższe odznaczenie papieskie Pro eclessia et Pontifice. W roku 2005 r. uzyskał złotą odznakę: Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Medal św. Wojciecha za zasługi dla Gdańska.
Jest Dyrektorem Naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (w latach 1993-1997 również dyrektorem artystycznym) oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych w świecie), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów „Bliżej Bacha”, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale w kościołach Pomorza.
W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali. W roku 2005 r. grał m.in. w słynnej Katedrze Notre Dame w Paryżu, w Katedrze w Gandawie, na nowych organach Katedry Lozańskiej, w Katedrze Narodu w Brukseli (od renesansu do muzyki współczesnej, w tym polska muzyka organowa m.in. gdańska, oliwska i pelplińska tabulatura organowa). Ponadto grał na słynnych organach Katedry w Rydze. Występował na wielu znamienitych, międzynarodowych festiwalach (Turku, Finlandia, Filharmonia Pomorska, Jelenia Góra, Palma, Majorka). Występował również jako kameralista i solista m.in. z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, z Orkiestrą Amadeus Agnieszki Duczmal, z Orkiestrą Nationale Porto i ze znakomitymi solistami. Z Kwartetem Dętym Filharmonii Bałtyckiej dokonał prawykonania Suity na kwartet dęty i organy kompozytora Zbigniewa Kruczka na stałe mieszkającego w Belgii. Dużą cześć koncertów wykonuje wspólnie z małżonką Marią, znakomitą skrzypaczką, specjalistką w zakresie muzyki barokowej. Najchętniej grają sonaty Haendla, koncerty J.S. Bacha ale również muzykę współczesną (m.in. Paciorkiewicz, Gardonyi)
Z jego inicjatywy powstaje Gdańskie Centrum Muzyczno Kongresowe – siedziba Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, w skład którego wchodzi sala koncertowa na około 1000 miejsc ze znakomitą akustyką i 3 sale kameralne. Jest to jedna z największych i najpiękniejszych sal koncertowych w Polsce i w Europie. (termin odbioru sali – grudzień 2005, inauguracja – marzec 2006) W sierpniu 2005 Filharmonia Bałtycka, w związku z obchodami 25 – lecia Solidarności, gościła przywódców wielu państw Europy. Były to bardzo prestiżowe koncerty w czasie których wystąpili m.in. Jean Michael Jarre, orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Chór Akademicki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Orkiestra PFB i połączone chóry prawykonali utwór KANTATA O WOLNOŚCI J.A. Kaczmarka., który został dedykowany Ojcu Świętemu – Janowi Pawłowi II.
W zarządzaniu Filharmonią wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie. Jako dyrektor czyni wszystko aby w Filharmonii odbywały się imprezy z udziałem takich znakomitych muzyków jak m.in. Krzysztof Penderecki, Nigel Kennedy, Barbara Hendricks, Orkiestra Narodowa z Izraela…
Niedziela 19.05.2013
Monika Czalej Pujol (Hiszpania) – mezzosopran
Ludmila Gołub (Moskwa/Rosja) – organy
Juan Vasques (1523 – 1565) – Madrigal „Con que lavare”
Georg F. Hendel (1685-1759) – Aria iz operi „Rinaldo”
Johann S. Bach (1685-1750) – Aria z kantaty 170
- Preludium i fuga a-moll
Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788) – Aria z MagnificatU
- Sonata F-dur
Antoni Dvorak (1841-1904) – Aria z Stabat Mater
Louis Vierne (1870-1937) – Allegro iz Simfonii e-moll
Pablo Casals (1876-1973) – Nigra Sum
Miguel Ortega – Romance de la luna
Georges Bizet (1838-1875) – Agnus Dei
Monika Czalej – Pujol. Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Gdańskiej Akademii Muzycznej, w klasie śpiewu solowego dr Wiesławy Maliszewskiej.
Po ukończeniu studiów doskonaliła swoje umiejętności wokalne u takich znanych artystów i pedagogów jak Elisabth Meyer-Toposøe, Helene Gjerris, Lars Waage. Jeszcze w czasie studiów po przesłuchaniach w Mainz w Niemczech została zakwalifikowana do międzynarodowej obsady „Traviaty” G. Verdiego, wystawianej i zarejestrowanej na płycie DVD, podczas jednego z najważniejszych festiwali operowych na świecie w Aix-en Provance.
Obecnie jako solistka intensywnie koncertuje w kraju i zagranicą. Występowała wielokrotnie w wielu znaczących przedsięwzięciach muzycznych w Polsce, Danii, Niemczech, Włoszech i we Francji. Monika Czalej współpracowała między innymi z tak cenionym dyrygentami jak J. Przybylski, czy Yutaka Sado. Śpiewała solowe partie miedzy innymi w operze P. Mascagniego „Cavalleria Rusticana”, czy w oratorium W. A. Mozarta „Betulia Liberta”. Występowała również dla polskiego radia i telewizji (TVP1, TV-Polonia – koncert na żywo z muzyką szwajcarską kantonu włoskiego).
Od 2005 roku jest solistką ensemble Via Artis Konsort (Dania/Hiszpania), z którym zaśpiewała około 100 koncertów, występowała na wielu festiwalach oraz nagrała płytę „Via Stellae”. Monika Czalej występuje ze znanymi i cenionymi osobowościami świata muzycznego w rozmaitych projektach międzynarodowych, również z tak porywającym repertuarem jak hiszpańskie, kubańskie Zarzuele, czy barok latynoamerykański.
Ludmiła Gołub – rosyjska organistka i pianistka
Ukończyła Państwowe Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, gdzie studiowała grę na pianinie, organach i klawesynie u prof. L.I. Roismana. Brała udział w organowych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych profesorów: M. Chapuisa i A. Izoira. Koncertuje w rodzinnej Rosji, Ukrainie, Białorusi, Armenii, Litwie, Estonii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Holandii, Czechach, Słowacji, Polsce i USA. Występowała w znanych katedrach europejskich: St. Paul w Londynie, St. Magdalen, Notre Dame w Paryżu, Munster w Freiburgu, Świętej Trójcy w Nowym Jorku.
Jest częstym gościem wielu międzynarodowych festiwali organowych. Wiele uwagi poświęca również muzyce rosyjskich kompozytorów. W szczególnym kręgu zainteresowań artystki znajduje się muzyka XX wieku. Jako pierwsza artystka wykonała w Rosji utwory Ivesa, Messaiena, Ligeti’ego, Joliveta, oraz Kagela.
Jest solistką Filharmonii Moskiewskiej oraz organistką w Klais (największe organy w Rosji) w Moscow Preforming Art Centre. Wielokrotnie nagrywała dla radia i telewizji oraz firm fonograficznych , takich jak Chandos, Le Chant, du Monde oraz Hyperion.