„Liturgia jest szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie jest źródłem, z którego wypływa cała jego moc”. Jest więc uprzywilejowanym miejscem dla katechezy Ludu Bożego. „Katecheza z natury swej jest związana z całym sprawowaniem liturgii i sakramentów, gdyż właśnie w sakramentach, a zwłaszcza w Eucharystii, Jezus Chrystus najpełniej działa w celu przemiany człowieka”.(KKK, 1074)
Liturgia jest także uczestnictwem w modlitwie Chrystusa skierowanej do Ojca w Duchu Świętym. Cała modlitwa chrześcijańska znajduje w niej swoje źródło i swój kres. Przez liturgię człowiek wewnętrzny zostaje zakorzeniony i umocniony w „wielkiej miłości, jaką Bóg nas umiłował” (Ef 2, 4) w swoim umiłowanym Synu. Jest to „przedziwne dzieło Boże”, które przeżywamy i któremu nadajemy charakter wewnętrzny przez każdą modlitwę, „przy każdej sposobności… w Duchu” (Ef 6, 18).(KKK, 1073)
Służba Liturgiczna Świeckich została powołana do istnienia przy parafii p.w. Wniebowzięcia NMP Michałowice – Opacz w 1998r.. Zapoczątkowali ją świeccy, pragnący głębiej i bardziej świadomie przeżywać Eucharystię. Służbą Liturgiczną Świeckich, która liczy ok. 100 członków naszej wspólnoty parafialnej, opiekuje się animator z dwiema pomocniczymi osobami wraz z księdzem desygnowanym przez Księdza Proboszcza, obecnie ks. Michałem Gąsiorem. Proboszcz parafii wyznaczył nam posługę w niedzielnej Mszy św. o godz. 9.30.
Członkami naszej wspólnoty są pełne małżeństwa i pojedyncze osoby. Dwie trzecie naszego składu, to osoby będące w różnych wspólnotach formacyjnych, takich jak Ruch Rodzin Nazaretańskich, Domowy Kościół, Chemin Neuf, Odnowa w Duchu Świętym, Neokatechumenat, Totus Tuus. Rozumienie naszej posługi oparte jest na formacji wewnętrznej w naszych macierzystych wspólnotach, ale też na lekturze dokumentów Magisterium Kościoła dotyczących Eucharystii jak encyklika Ecclesia de Eucharystia Jana Pawła II, czy posynodalna adhortacja apostolska Benedykta XVI Sakramentum Caritatis, i innych dokumentach dotyczących formacji liturgicznej, ale też na posłuszeństwie kapłanowi opiekunowi. Celem naszego zaangażowania jest wejście w osobową relację z Chrystusem Zmartwychwstałym i nieustanne pogłębianie jej, oraz trynitarny sposób życia w codzienności, rozumiany jako jedność miłości w różnorodności.
Nasze uczestnictwo w Mszy św. poprzedza odpowiednie duchowe przygotowanie do niej poprzez oczekiwanie na Eucharystię, medytację Słowa Bożego na dany dzień, bycie w łasce uświęcającej. Nasza posługa ma charakter nie tylko formujący nas wewnętrznie, ale też ma wymiar apostolski i ewangelizacyjny.
Istnienie naszej Służby Liturgicznej Świeckich ma swoją dynamikę. Zaczynaliśmy od dwóch czytań. Z czasem dostawaliśmy coraz więcej funkcji, obecnie czytamy, śpiewamy Psalm, układamy modlitwę wiernych, chodzimy w procesji z darami, czytamy komentarze. Angażowani jesteśmy nie tylko w Mszy św. niedzielnej, ale także w czasie uroczystości i świąt.
Od 5-6 lat podejmujemy próby formacji o charakterze wspólnotowym, wynikającej z naszego pragnienia czegoś więcej. Najpierw były podejmowane próby regularnej formacji opartej na lekturze wspomnianej już adhortacji Sakramentum Caritatis Benedykta XVI. 4 lata temu na nasz użytek powołany został Krąg Biblijny, gdzie zgłębialiśmy czytania niedzielne przez tak zwaną małą egzegezę. Krąg ten został przetransformowany we wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym w naszej parafii, w skład której weszła część uczestników Kręgu. Obecnie drugi już rok mamy raz w miesiącu spotkania formacyjne z naszym opiekunem ks. Michałem, które zaczęliśmy od poznawania struktury Mszy św. w oparciu o Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego oraz Wskazań Episkopatu Polski. Obecnie nasze spotkania oparte są na lekturze książki wybitnego liturgisty, ks. Bogusława Nadolskiego Msza święta.
Nasze spotkania formacyjne otwarte są nie tylko dla zespołu Służby Liturgicznej, ale dla wszystkich chętnych parafian. Jesteśmy też otwarci na kolejne osoby, które zapragną w podobny sposób przeżywać Eucharystię, zasilając szeregi naszego zespołu.